Przed podpisaniem umowy

Dlaczego skontaktowaliśmy się z Tobą?

Na potrzeby badania budujemy próbę badawczą. Próba badawcza, czyli panel, to stała grupa osób wśród której będziemy prowadzić ciągły pomiar korzystania z mediów. Zależy nam, żeby struktura tej grupy odpowiadała strukturze wszystkich Polaków w wieku 7-75.

Czy mogę polecić kogoś do badania?

Nie. Kontaktujemy się z losowo wybranymi osobami z całej Polski i zapraszamy je do udziału w badaniu. Tylko w ten sposób można przystąpić do badania.

Dlaczego prosicie mnie o dane osobowe?

Przekazujemy smartfon o znacznej wartości, dlatego podpiszemy z Tobą umowę. Dane osobowe są nam potrzebne do jej przygotowania.

Czy moje dane będą bezpieczne?

Tak. Bezpieczeństwo Twoich danych ma dla nas priorytetowe znaczenie. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności

Jakie dane o mnie będą zbierane podczas udziału w projekcie?

Gemius zbiera następujące dane: informacje o korzystaniu ze stron internetowych (adres URL i czas wyświetlenia strony) oraz aplikacji (nazwa i czas korzystania), dane o reklamach wyświetlonych podczas korzystania z Internetu lub aplikacji, informacje o kanałach telewizyjnych i radiowych oraz reklamach, z którymi użytkownik miał kontakt, informacje techniczne oraz konfiguracyjne dotyczące urządzenia i systemu operacyjnego, parametry połączeń z siecią,dane lokalizacyjne urządzenia.

WAŻNE Nie zbieramy żadnych danych osobowych, jedynie anonimową aktywność użytkownika. Nie zbieramy informacji o treści smsów, maili, wiadomości na komunikatorach, zdjęć itd. Nie zbieramy loginów ani haseł.

Co muszę zrobić, żeby dostać telefon?

Rekruter podczas rozmowy telefonicznej przeprowadzi z Tobą krótką ankietę. W ciągu 3 dni roboczych otrzymasz na swój adres mailowy wiadomość z linkiem do formularza osobowego i link do wtyczki badawczej. Po weryfikacji danych i sprawdzeniu, że wtyczka na komputerze działa prawidłowo (ważne jest, abyś przez co najmniej 4 dni korzystał z Internetu na komputerze), przygotujemy umowę i telefon.

Jak dołączyć do badania?

Firma rekrutująca kontaktuje się z losowo wybranymi osobami. Innej możliwości dołączenia do projektu nie ma.

Kiedy dostanę telefon?

Weryfikacja danych i działania wtyczki zajmuje nam około dwóch tygodni. Wysyłka telefonów do panelistów odbywa się raz w tygodniu – w piątki. Paczki możesz spodziewa się na początku następnego tygodnia. Cały proces – od wypełnienia ankiety do otrzymania telefonu nie powinien trwać dłużej niż 3 tygodni.

Czy mogę zrezygnować przed podpisaniem umowy?

W każdej chwili możesz zrezygnować z udziału w badaniu – prosimy o taką informację drogą mailową lub telefoniczną.

Czy dostanę wraz z telefonem kartę SIM?

Nie. Do telefonu GEMIUS należy włożyć własną kartę SIM.

Dlaczego nikt się ze mną nie kontaktuje?

Jeżeli wypełniłeś ankietę i formularz, a z naszej strony nikt się nie odezwał prosimy o kontakt. Wyjaśnimy z jakiego powodu tak się dzieje.

Jak używać telefonu z oprogramowaniem badawczym

O czym muszę pamiętać korzystając na co dzień z telefonu?

Używaj telefonu Gemius normalnie, tak jak robisz to zazwyczaj.

Czy biorąc udział w badaniu muszę robić coś dodatkowo?

Nie. Oprogramowanie badawcze automatycznie zbiera i przesyła dane. Powinno to być dla Ciebie niezauważalne.

Czy może to być mój dodatkowy telefon?

Musi to być Twój główny telefon, którego używasz codziennie.

Czy mogę dać ten telefon członkowi rodziny/znajomemu?

Nie. Z telefonu może korzystać tylko osoba, która podpisała z nami umowę na udział w badaniu.

Czy mogę wcześniej zrezygnować z umowy?

Tak – w takim przypadku prosimy o odesłanie telefonu wraz z pisemną rezygnacją z umowy.

Czy mogę instalować swoje własne aplikacje?

Tak. Chcemy abyś korzystał z telefonu z naturalny sposób.

Czy mogę korzystać ze wszystkich dostępnych aplikacji?

Tak. Zdarza się jednak, że producenci aplikacji nie zezwalają na korzystanie z nich na telefonach z oprogramowaniem badawczym Gemius. Taka sytuacja występuje rzadko, ale jeśli tak się stanie w przypadku ważnej dla Ciebie aplikacji, prosimy o kontakt – postaramy się pomóc.

Czy mogę bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej?

Tak. Twoje dane są bezpieczne, gromadzimy jedynie informacje na temat odwiedzanych przez Ciebie stron oraz czasu rozpoczęcia i zakończenia korzystania z poszczególnych aplikacji.

Czy mogę sam aktualizować system operacyjny?

Zgodnie z zapisami umowy - nie. Oprogramowanie badawcze współpracuje z określoną wersją systemu operacyjnego. Cały czas pracujemy nad dostosowywaniem oprogramowania do nowszych wersji systemu. Jeśli będziesz miał potrzebę aktualizacji systemu – prosimy o kontakt.

Czy mogę przywrócić ustawienia fabryczne?

Zgodnie z zapisami umowy - nie. Jeżeli zajdzie taka potrzeba – prosimy o kontakt.

Czy telefon jest na gwarancji?

Obsługa gwarancyjna telefonu leży po stronie firmy Gemius. W przypadku wystąpienia uszkodzenia prosimy o kontakt.

Co zrobić w przypadku wystąpienia problemów technicznych z telefonem?

W takim przypadku prosimy o kontakt.

Co zrobić, gdy telefon uległ uszkodzeniu?

Firma Gemius serwisuje telefon badawczy na swój koszt. W przypadku uszkodzenia urządzenia prosimy o kontakt.

Jak działa oprogramowanie badawcze

Skąd Gemius wie, w jaki sposób używam Internetu w telefonie?

Zainstalowane w telefonie oprogramowanie badawcze przygotowuje zestawienia na ten temat (paczki danych) i wysyła je na do Gemius.

Skąd Gemius wie, jaki kanał telewizyjny oglądałem?

Do rozpoznawania stacji radiowych i telewizyjnych wykorzystywana jest technologia „Sound Matching”. Polega ona na przetwarzaniu fal dźwiękowych z otoczenia telefonu na próbki, które są następnie porównywane z sygnałem referencyjnym stacji telewizyjnych. Oprogramowanie Gemius nie gromadzi żadnych plików audio, a z przygotowanych próbek nie da się odtworzyć pierwotnego dźwięku. Ten sam sposób rozpoznawania dźwięku wykorzystywany jest przez wiele firm badawczych na całym świecie do pomiaru korzystania z mediów, także za pośrednictwem smartfonu. Korzystają z niego również niektóre aplikacje, np. do rozpoznawania piosenek.

Kiedy wysyłane są dane do firmy badawczej?

Dane wysyłane są na bieżąco, gdy następuje połączenie z Internetem (może to być zarówno wifi, jak i inne połączenie).

Czy na moim telefonie gromadzone są duże ilości danych?

Ilość danych zależy od tego, jak aktywnie korzystasz z przeglądarek i aplikacji w telefonie. Dane są przekazywane do Gemius na bieżąco. W przypadku braku dostępu do Internetu, dane gromadzone są do momentu połączenia. Gdy zostanie ono nawiązane, wówczas zaległe dane wysyłane są do firmy badawczej.

Czy ponoszę jakieś koszty?

Ponosisz jedynie koszty związane z bieżącym użytkowaniem telefonu (połączenie internetowe, ładowanie telefonu itd.). Zwiększenie zużycia transferu w związku z udziałem w badaniu jest niezauważane – pliki z danymi, które wysyłane będą do firmy badawczej, są bardzo małe.

Umowa

Czy elektronicznie podpisana umowa jest ważna?

Korzystamy z elektronicznego sposobu podpisywania umów. Umowę otrzymają Państwo drogą mailową, będzie ona do odczytania na dowolnym urządzeniu z dostępem do przeglądarki internetowej. Podpisanie umowy jest proste, wystarczy kierować się strzałką SIGN Po podpisaniu umowy obie strony otrzymają mailowo wersję umowy razem z raportem kontrolnym. Jest to gwarancja niezmienionej treści. Podpisanie umowy w ten sposób jest bezpieczne, szybkie oraz co najważniejsze – prawnie wiążące.

Ile trwa umowa?

Umowa trwa 2 lata od jej podpisania.

Co się stanie z telefonem po zakończeniu umowy?

Po zakończeniu umowy telefon może przejść na Twoją własność. Wiązać się będzie z tym konieczności odprowadzenia podatku od wartości telefonu po 2 latach użytkowania do Urzędu Skarbowego. Wartość telefonu po dwóch latach użytkowania została oszacowana przez rzeczoznawcę na kwotę 300-400 zł, w zależności od modelu. Kwota podatku zależy od Twojego sposobu rozliczania. Jeśli nie będziesz chciał ponosić kosztu podatku, możesz zwrócić telefon firmie badawczej.

Czy muszę coś robić w trakcie umowy?

Mogą zdarzać się sytuacje, gdy poprosimy Cię np. o restart telefonu lub ręczną aktualizację aplikacji. Dostaniesz wtedy od nas dokładną instrukcję, jak to zrobić.

W jakich przypadkach Gemius będzie się ze mną kontaktować?

Kontaktujemy się z panelistą, gdy widzimy brak aktywności jego telefonu, zauważymy problemy techniczne w danych, które otrzymujemy lub w przypadku istotnych zmian w projekcie.